|
Видео

Шинэ мэдээ

ШИНЭ эвсэлээс 2020оны УИХ-ын сонгуульд нэр дэвшигчид тангарагийн гэрээнд гарын үсэг зурах ёслол боллоо

 

ШИНЭ эвсэлээс 2020оны УИХ-ын сонгуульд нэр дэвшигчид тангарагийн гэрээнд гарын үсэг зурах ёслол боллоо

 

Энэ удаагийн УИХ-ын сонгуульд Шударга Иргэдийн Нэгдсэн Эвсэл нам нэр дэвшигчдээ тодруулсан байна. Тус намБүгд Найрамдах нам, Үнэн ба Зөв нам, Монгол Үндэсний Ардчилсан намуудтай нэгдэн"ШИНЭ ЭВСЭЛ” хэмээх эвсэл байгуулан сонгуульд оролцох гэж буй.

ШИНЭ намаас нэр дэвшигчид аль тойрогт өрсөлдөх нь мөн тодорхой болсон. Эвсэлд багтсан өөрнамуудын нэр дэвшигчид ШИНЭ намын нэр дэвшигчдийнхээс бусад тойрогт өрсөлдөх юм байна.

ШИНЭ эвсэлийн хувьд УИХ-ын гишүүн Ж.Батзандан, Л.Болд нараас гаднаГол тоглогчид нь: Гаалийн ерөнхий газрийн дарга асан О.Ганбат, Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн орон тооны бус зөвлөх Д.Жаргалсайхан, БНН-ын дарга Б.Жаргалсайхан, Монгол Улсын Хөдөлмөрийн баатар, Паралимпийн алтан медальт тамирчин Д.Баатаржав, УИХ-ын гишүүн асан Ш.Сайхансамбуу нарын тэргүүтэй 76 хүнийг 29 тойрогт нэр дэвшүүлж байна.

Нэр дэвшигчидийн мэргэжлийн байдлаар нь авч үзвэл:

Хуульч - 12

Эдийн засагч - 15

Инженер - 18

Багш - 8

Улс төр судлаач - 5

Эмч - 2

Сэтгүүлч - 3

Бусад – 13

 

ШИНЭ эвсэлээс 2020оны УИХ-ын сонгуульд нэр дэвшигчид тангарагийн гэрээнд гарын үсэг зурах ёслол боллоо

 

ШИНЭ эвсэлээс 2020оны УИХ-ын сонгуульд нэр дэвшигчид тангарагийн гэрээнд гарын үсэг зурах ёслол боллоо

 


 

 

ШИНЭ эвсэлээс 2020 ОНЫ УИХ-ЫН СОНГУУЛЬД НЭР ДЭВШИГЧДИЙГ ТАНИЛЦУУЛЖ БАЙНА

 

д/д

Аймаг, дүүрэг

Сонгогдсон нэр дэвшигч

Тайлбар

1

Хан-Уул

Лувсанвандангийн Болд

УИХ-ын гишүүн, ШИНЭ намын

Төв зөвлөлийн дарга

2

Эрдэнэдэлгэрийн Түвшин

ХУД-ийн Засаг даргын орлогч

3

Лхагвадоржийн Ариунаа

Удирдлагын академийн багш, доктор

4

Баянзүрх

Жалбасүрэнгийн Батзандан

УИХ-ын гишүүн, ШИНЭ намын дарга

5

Шинэнсамбуугийн Батсамбуу

ШИНЭ намын дэд дарга, бизнес эрхлэгч

6

Цэрэнхүүгийн Баттуяа

Хүний эрхийн хуульч

7

Халтарын Батсуурь

Эдийн засагч

8

Санжжавын

Амарсайхан

ШИНЭ намын дэд дарга, эдийн засагч

9

Сонгино

хайрхан

Даньдайн

Энхсайхан

НИТХ-ын төлөөлөгч асан

10

Донжоогийн Батбаяр

Эрх зүйч

11

Баянжаргалын Цогтгэрэл

Эрх зүйч

12

Халтарын Оюунцэцэг

Багш

13

Борисын Саранцэцэг

Сэтгэл судлаач

14

Чингэлтэй дүүрэг

Базарсадын Жаргалсайхан

БНН-ын дарга

15

Шархүүгйин Нанжид

Эдийн засагч

16

Ренцэндоржийн Ууганбаатар

Эрх зүйч

17

Сүхбаатар дүүрэг

Бямбын

Мөнхжаргал

ШИНЭ намын Генсек, МАНАН дэглэмийн эсрэг Монгол түмний нэгдэл жагсаал цуглааны зохицуулагч

18

Цэндийн Энхбат

МУСГЗ ТВ9 тв-ийн захирал асан

19

Чимэддоржийн Сүрэнцэцэг

Инженер

20

Баянгол

Даньдайн Жаргалсайхан

Аж үйлдвэрийн гавьяат ажилтан, инженер

21

Базаррагчаагийн Зоригоо

Эрх зүйч

22

Цэрэндоржийн Солонго

Зээлдэгчдийн холбооны тэргүүн

23

Налайх

Багануур

Багахангай

 

Бэгзсүрэнийн Гантулга

Багануурын уурхайн дэд дарга асан

24

Даваасамбуугийн Оюунчимэг

Багш, Доктор

25

26

Говьсүмбэр, Дундговь

Осорын Ганбат

Эдийн засагч,ГЕГ –ын даргаар ажиллаж байсан

Ороолонгийн Эрдэнэтөгс

Багш

27

Дорноговь

Цэндсүрэнгийн

Гантулга

Дорноговь аймгийн ИТХ-ын төлөөлөгч, ШИНЭ намын Орон нутаг хариуцсан дэд дарга

28

Дамбаренчингийн Эрдэнэбат

 

29

Дорнод

Хишигээгийн Одмандах

Архитектор

30

Санжмятавийн Отгонбаатар

Инженер

31

Сүхбаатар аймаг

Айлтгүйн Төмөр-Очир

МУСГЗ, Яруу найрагч, Зохиолч

32

Намсрайн Лхагвасүрэн

Инженер

33

Төв

Агваансамдангийн Батсүх

Тод манлай уяач

34

Лхамсүрэнгийн Алтантуяа

Инженер

35

Бадмаабазарын Цондовдорж

Сэтгүүлч

36

Хэнтий

Пунцагдашийн Нарантуяа

Ноён уулаа аваръяхөдөлгөөн, Босоо хөх Монгол хөдөлгөөний салбарын тэргүүн

37

Дамбын Одгэрэл

Багш

38

Дамбадогдогийн Баатаржав

Хөдөлмөрийн баатар, Паралимпийн алтан медальт

39

Архангай

Даваадоржийн

Ариунжаргал

Хүний их эмч, эрх зүйч

40

Лхагваагийн Дансранбавуу

Эдийн засагч

41

Цэрэндамбын Баярхүү

Архитектор

42

Баянхонгор

Мандахын Цэнджав

Санхүүч, эдийн засагч

43

Маамын Ганзориг

Багш

44

Очирын Батсүх

Төрийн удирдлага

45

Говь-Алтай

Энхтуяагийн Эрдэнэтуяа

Эрх зүйч

46

Наянбуугийн Чулуунжав

Хуульч

47

Өмнөговь

Даяндоржийн

Баттүвшин

Ханбогд Индасрти ХХК –ийн захирал, Олон улсын эдийн засагч

48

Цэвээний Бээжин

Инженер

49

Баян-Өлгий

Харатышхан Ганибат

Инженер

50

Мавлет Төлеген

Эрхзүйч

51

Палдай Нямхүү

Төрийн удирдлага

52

Завхан

Шинэсамбуугийн Сайхансамбуу

Инженер, Нарантуул ОУХТ

53

Алтангэрэлийн Дорждагва

Инженер

54

Булган

Цэрэндэндэвийн Мэндээ

 

55

Ганбатын Батбаяр

 

56

Өвөрхангай

Аюурзанын Отгонбаатар

Инженер

57

Цэвэгмидийн Батболд

Инженер

58

Төмөрбаатарын Дорж

Инженер

59

Сэлэнгэ

Готовын Баттулга

Малын их эмч

60

Логийн Цог

Эрх зүйч

61

Бүрэнжаргалын Нэргүйбаатар

 

62

Увс

Шагдарын Буянжаргал

Инженер

63

Авирмэлийн Чинбат

Эрх зүйч

64

Гансүхийн Нямсүрэн

Сэтгэл судлаач

65

Ховд

Ганболд Билгүүн

Ховд аймгийн ОНЗ-ийн зохицуулагч, Бүтээлч ховдчууд ТББ-ын тэргүүн

66

Чүлтэмийн Гантулга

Инженер

67

Аюушийн Баасандэмбэрэл

Багш

68

Дархан

Пүрэвдорж Эрдэнэбат

Дархан уул аймгийн ИТХ-ын төлөөлөгч

69

Батсайханы Нямбаяр

Эдийн засагч

70

Жамбалсүрэнгийн Төгсжаргал

Түүхч

71

Орхон

Дондовдоржийн Батмөнх

Эдийн засагч, Ерөнхий сайдын зөвлөх асан

72

Доржпаламын Мөнхтуяа

73

Даваасүрэнгийн Түмэнжаргал

Биологич

74

Хөвсгөл

Ламжав Доржпалам

Дэлхийн Монгол Ногоон Нэгдэл ТББ тэргүүн

75

Эрдэнэбилэгийн Батхишиг

Багш

76

Жамсран Оюунмаа

Хөвсгөл далай ээж нийгэмлэгийн тэргүүн

 

 

Сэтгэгдэл

АНХААРУУЛГА: Уншигчдын бичсэн сэтгэгдэлд www.ENE.mn хариуцлага хүлээхгүй болно. ХХЗХ-ны журмын дагуу зүй зохисгүй зарим үг, хэллэгийг хязгаарласан тул ТА сэтгэгдэл бичихдээ хууль зүйн болон ёс суртахууны хэм хэмжээг хүндэтгэнэ үү. Сэтгэгдэлтэй холбоотой санал гомдлыг 9318-5050 утсаар хүлээн авна.